Najnovšie články

Vzhľadom na dramatickú situáciu s rúškami na Slovensku, sme sa rozhodli našou malou snahou prispieť k zvýšenej istote a ochrane slovenských rodín tým, že ako firma venujúca sa predajo...

21-03-2020

Dovoľujeme si Vám predstaviť najhorúcejšiu novinku z rady produktov IzoRoof pod označením MB biely.

...
09-03-2020

Katalóg produktov radu  IzoRoof určených na vzduchotesné prevedenie parozábrany podľa DIN 4108-7 a vetrotesné prevedenie strešných a fasádnych fólií.

...
06-02-2020

Spustenie jarnej akcie na najpopulárnejšie produkty vzduchotesného pripojenia budov.

...
05-04-2019

Pasívne domy štandardom

Napísal: Jozef Vereš Publikované v: Pasívne domy Vytvorené: 2014-04-17 Zobrazené: 2786 Komentár: 0

Týmto výstižným titulkom by sme Vám, ktorí ste na počiatku rozmýšľania o výstavbe domu s veľmi nízkymi nákladmi na vykurovanie, chceli dodať odvahu a ubezpečiť Vás, že s našou podporou, zodpovedným poradenstvom a skúsenosťami v oblasti riešenia kritických detailov sa Váš sen o úspornom dome môže ľahko stať skutočnosťou.

Tento, vôbec prvý príspevok v sekcii Pasívnych domov načrtne najdôležitejšie zásady a postupy pri plánovaní a realizácii pasívneho domu, požiadavky, ktoré treba mať na pamäti pri jeho výstavbe tak, aby sa aj po niekoľkých rokoch mohlo konštatovať, že plánovaný pasívny štandard je dlhodobo funkčný. Postupne budú v tejto sekcii pribúdať odborné články, zamerané na najdôležitejšie zásady už jednotlivo s podrobnejším vysvetlením problematiky kvality okien a ich osadenia, riadeného vetrania, jeho návrhu, s tým súvisiacou vzduchotesnosťou obvodového plášťa a v neposlednom rade eliminácie pôsobenia vplyvov tepelných mostov.

 

Aby sa objekt mohol po realizácii pýšiť prívlastkom PASÍVNY, treba buď osloviť architekta, alebo projektanta, ktorý má už skúsenosti s návrhmi domov tohto typu, alebo sa ešte pred jeho návštevou obrátiť na poradcu v oblasti tepelnotechnického poradenstva zameraného na problematiku pasívnych domov. Ten Vám už podľa Vami zvolenej lokality výstavby a tvaru a podlahovej plochy Vášho vysnívaného domova môže na základe predbežného výpočtu a optimalizácie v PHVP ( Passivhaus Vorprojektierungspaket ) povedať za akých podmienok osadenia a orientácie na svetové strany môže plánovaný dom splniť požiadavku pasívneho domu. Tu treba zodpovedne prehlásiť, že takmer všade a takmer akýkoľvek tvar budovy sa môže dať postaviť ako pasívny, úlohou tohto typu poradenstva je však hlavne OPTIMALIZÁCIA nákladov na tento druh projektu tak, aby investor využil všetky synergie, ktoré sa tu často ponúkajú pri čo najnižších vstupných nákladoch. To zahŕňa hlavne optimalizáciu hrúbky izolácií a ich efektívne rozloženie, návrh veľkosti presklených plôch a ich optimálnu polohu a systém osadenia, správny výber vetracej jednotky, prietokov vzduchu a v neposlednom rade tiež na základe dostupných zdrojov energií tiež optimálny návrh vykurovania a ohrevu TÚV.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac a poznať odpovede na otázky typu :

Je pri celkovej potrebe tepla na vykurovanie dôležitá akumulačná schopnosť obvodovej steny ?

Aký je rozdiel povrchových teplôt najchladnejšej a najteplejšej časti konštrukcie v pasívnom dome ?

Pri akom vykurovacom výkone a za akých podmienok si vystačíme „dohriať“ náš pasívny dom výlučne len pomocou riadeného vetrania ?

Ovplyvňuje poloha vyústenia privádzaného vzduchu do miestnosti jeho kvalitu?

Akú hodnotu vzduchotesnosti treba dosiahnuť, aby sa riadené vetranie aj pri zhoršených poveternostných podmienkach chovalo stále ako riadené?

Sú vlhkostné parametre v pasívnom dome a v konštrukcii jeho obvodovej steny ovplyvnené vyšším difúznym odporom hrubého EPS zateplenia?

 

Rozhodne nás sledujte aj naďalej a my sa Vám budeme s radosťou úprimne snažiť podať čo najviac odborných informácií, ktoré môžu byť užitočné pri realizácii Vášho sna o komfortnom bývaní.

Zanechať komentár

Captcha