Najnovšie články

Vzhľadom na dramatickú situáciu s rúškami na Slovensku, sme sa rozhodli našou malou snahou prispieť k zvýšenej istote a ochrane slovenských rodín tým, že ako firma venujúca sa predajo...

21-03-2020

Dovoľujeme si Vám predstaviť najhorúcejšiu novinku z rady produktov IzoRoof pod označením MB biely.

...
09-03-2020

Katalóg produktov radu  IzoRoof určených na vzduchotesné prevedenie parozábrany podľa DIN 4108-7 a vetrotesné prevedenie strešných a fasádnych fólií.

...
06-02-2020

Spustenie jarnej akcie na najpopulárnejšie produkty vzduchotesného pripojenia budov.

...
05-04-2019

Ako utesniť komín s Rooflexom

Napísal: adminL Publikované v: Stavebné pásky a fólie Vytvorené: 2014-04-29 Zobrazené: 6056 Komentár: 1

Článok o komínovom páse Rooflex som sa rozhodol napísať kvôli tomu, že sa jedná o jeden z najpredávanejších produktov v našej ponuke pre utesnenie strechy a zároveň aj preto, aby som v ňom ukázal, že utesniť komín si môže každý aj svojpomocne bez potreby akýchkoľvek skúseností, vyžaduje sa len precíznosť a elementárna zručnosť.

Budeme potrebovať:

Komínový pás Rooflex, Komínovú AL lištu, Strešný bitumenový tmel a skrutky

Komínový pás Rooflex Ukončovacia Al lišta Strešný bitumenový tmel

Keď si odmyslíme nebezpečenstvo pádu zo strechy, nič viac nebráni tomu, aby sme začali naše prvé utesnenie komína s Rooflexom. Šírka pásu je 300 mm, pás po dĺžke čiastočne odmotáme a v dolnej a hornej časti komína postupne vyprofilujeme na vlnitej krytine - mieste utesnenia s presahom na každej strane cca 10 – 15 cm. Toto prirovnanie, pritlačenie pásu a jeho profilovanie podľa vlnitosti strešnej krytiny sa robí ešte bez odstránenia krycej fólie a slúži hlavne na zistenie správnej dĺžky tesniaceho pásu pred jeho odstrihnutím. Takisto pokračujeme s odstrihnutím dĺžky na pravej a ľavej strane komína s tým, že na týchto stranách je už oveľa ľahšie dĺžku prirovnať, nakoľko v tomto smere nemusíme prekonávať vlnitosť strešnej krytiny, iba preloženia jednotlivých škidiel cez seba v smere zhora nadol. Následne si jednotlivé kusy pásov nastrihneme v rohoch komína podľa priložených obrázkov.

 

Samotné lepenie sa robí zo spodnej strany smerom nahor, aby vždy bočné časti pásu prekrývali po oboch stranách spodnú časť z dôvodu bezpečného odtekania vody. Nakoniec sa nalepí časť pásu nad komínom. Sila zatlačenia pásu o podklad, ako aj profilovanie nopovej štruktúry pásu na vlnitú strešnú krytinu má podstatný vplyv na konečný a dlhoročný efekt dokonalého tesnenia. Najlepšie je použitie prítlačného gumového valčeka. Dôkladne sa uistíme, že každá čast tesniaceho pásu je všade dostatočne silno pritlačená. Podla rozmeru komína hliníkovú lištu v jednom kuse vytvarujeme po jeho obvode, pričom v prípade rohov môžeme vykonať pomocné nastrihnutie časti šírky lišty, aby sa táto v rohoch ľahšie pritlačila o teleso komína. Polovica šírky lišty má prekrývať horný okraj tesniaceho pásu, pričom lištu fixujeme o komín najlepšie narážacími skrutkami ( v prípade betónových tvárnic komína ). Po zafixovaní lišty jej horný okraj pretmelíme strešným bitumenovým tmelom, PU tmelom čiernym, alebo MS polymérom čiernej farby. Záruka na dokonalú tesnosť spoja je najkratšia pri bitumenovom základe, zatiaľ čo PU tmel, alebo čierny MS polymér vykazuje oveľa dlhšiu trvácnosť prevedeného spoja. Hliníkový základ tesniaceho pásu Rooflex zaručuje jeho dlhú životnosť, správny postup montáže ju len potvrdí na desiatky rokov.

 

Tak a máme utesnenia komína hotové, týmto spôsobom môžeme utesňovať aj ostatné výstupné prvky na streche. Podla farby strešnej krytiny si môžeme vybrať aj farbu Rooflexu a to buď tehlovo-červenú, hnedú alebo čiernu. Takýmto jednoduchým spôsobom si vieme vyriešiť utesnenie aj svojpomocne, nie je to zložité a netreba sa toho báť. Ak sa pre túto možnosť rozhodnete budem rád ak sa so svojimi skúsenosťami podelíte aj tu v komentároch pod článkom.

Komentáre

Autor 2014-05-07 10:41:04 Pridal Peter Abrman Pridať link
Velmi dobry navod, skvele sa mi s rooflexom pracovalo.

Zanechať komentár

Captcha